Afrika savaşları 5; IŞID eski sömürgecileri çağırırken…

analizimizde diğer eski sömürgeciler Fransa ve Almanya gibi İtalya’nın da Libya’ya asker göndermeyi düşündüğünü haber yapmıştık.

IŞID yetkilileri de haberi okumuş olmalı ki İtalya’nın gelmesi için ona mazeretini hazırlamaya başladılar. Tek eksikleri Roma’da şöyle güzel medyatik bir patlama olması. Habere bakalım:

Wall Street Journal’ın Libyalı istihbarat yetkililerine dayandırdığı haberde, IŞİD’in Sirte’deki varlığını 200’den 5.000 militana çıkardığı ve kentte ‘petrol gelirlerini düzenleyip terör saldırıları planlayabileceği’ bir üs kurduğu belirtildi.

Sirte’deki IŞİD militanları arasında ‘yöneticilerin’ ve ‘finansçıların’ da olduğu belirtilen haberde, kentin İtalya’ya yakınlığına da dikkat çekildi.

‘ROMA’YA UÇMAK İSTİYORLAR’Gazeteye konuşan Libyalı istihbarat yetkililerinden biri, ”Niyetleri açık. Buradan Roma’ya uçmak istiyorlar” dedi.
Habere ara verip soralım. Libya haricinde Roma’ya uçulabilen başka nokta yokmudur yeryüzünde. Yoksa IŞID mensuplarının kanatları varda biz mi bilmiyoruz? Tam bir güler misin ağlar mısın durumu. Habere devam edelim.’MİLİTANLARI SURİYE YERİNE LİBYA’YE DAVET EDİYORLAR’Bununla birlikte Libyalı askeri yetkililer de ülkedeki IŞİD militanlarının yeni savaşçılar toplamak için girişimde bulunduğunu ve onları Suriye yerine Libya’ya davet ettiklerini söyledi.
Suriye’yi bitirdik. Sırada ki Müslüman ülke gelsin demenin başka türlüsü.’PETROL KAYNAKLARINI ELE GEÇİRMELERİ AN MESELESİ’Gazeteye bilgi veren diğer bir Libyalı yetkili de, IŞİD militanların Sirte yakınlarındaki petrol kaynaklarını ele geçirmesinin ‘an meselesi’ olduğunu ifade etti.’SURİYE’DEN KOVULMALARI HÂLİNDE KULLANABİLECEKLERİ BİR ÜS OLARAK GÖRÜYORLAR’New York Times gazetesi ise, IŞİD’in Libya’nın Akdeniz kıyısındaki 150 kilometrelik bir alanı kontrol ettiğini yazdı. Gazeteye konuşan istihbarat kaynakları da IŞİD’in Sirte’yi, Suriye ve Irak’tan kovulmaları hâlinde kullanabilecekleri bir üs olarak gördüğünü söyledi.Gazetenin haberinde ayrıca Libya’da IŞİD’le mücadelenin kolay olmayacağı, zira ülkede eski Devlet Başkanı Muammer Kaddafi’nin devrilmesinden bu yana ‘işlevsel’ bir hükümet kurulamadığını ve komşu ülkelerin de askeri bir müdahale gerçekleştiremeyecek kadar ‘zayıf’ olduğu ifade edildi.
Dolayısıyla bombalarla ve uçaklarla katliam yapabilme kapasitesi ve kültürü olan, isminin başı ‘İ’ harfi ile başlayan, vakti zamanında kendisinin sömürgesi olan bir Avrupa gücünün acil soykırımına ihtiyaç duyulmaktadır. İlgililere duyurulur olarak bu haberi okuyabiliriz.