Sahibi…. ve sesi…

Deutsche Welle, 28 Ekim 2015
ALMAN DEUTSCHE WELLE’NİN ARDINDAN TÜRKİYE’YE İLİŞTİRİLMİŞ BATININ TÜRKİYE’DE Kİ MONTAJ SANAYİCİLERİNİN KULÜBÜ TÜSİAD’IN AÇIKLAMASI GECİKMEZ.

TÜSİAD, Koza – İpek Grubu’nun medya birimine yapılan operasyon ve yayınların sonlandırılmasının ardından yazılı açıklama yaptı.
TÜSİAD’ın açıklamasındaki ‘Hukuk devletinde vatandaşlar gibi devlet de hukukla bağlıdır’ ifadesi dikkat çekti.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
‘Hukuk devletinde her kurum yargısal denetime tabidir. İş dünyasını temsil eden bir sivil toplum örgütü olarak, yargının yürüttüğü bir soruşturma hakkında değerlendirme yaparken bu bilinçte hareket etmek ana ilkemizdir. Suçla mücadelede alınan tedbirlerin orantılı olması ve kişilerin hak ve itibarlarını ihlal etmeden yürütülmesi Anayasamız ve insan haklarının gereğidir. Hukuk devletinde vatandaşlar gibi devlet de hukukla bağlıdır. Devlet, kamu kurumlarının etkili çalışmasını engelleyen her türlü girişimi de bertaraf etmek ile sorumludur. Devletin hukuka uymasını beklemek ve talep etmek vatandaşların en doğal hakkıdır.
‘YATIRIM ORTAMINA BÜYÜK ZARAR VERİR’
Alınan tedbirlerin orantılı olduğu, aşırı ve keyfi olmadığı konusunda toplum kesimlerinin tatmin edilmesine ihtiyaç vardır; kayyuma devir gibi bir yargısal işlemin yerindeliği ve orantılı olmasından şüphe duyulması hukuk güvenliği açısından ülkemizdeki iş ve yatırım ortamına büyük zarar verir. Diğer yandan, söz konusu şirketler arasında basın kuruluşlarının olması, girişim özgürlüğünün yanında, bir süredir basına yönelik devam eden müdahaleler ve saldırılar dikkate alındığında, basın özgürlüğü açısından da toplum nezdinde ciddi endişelere yol açmaktadır.
Soruşturmaların keyfiliğe yer vermeyecek bir şekilde, hızlı ve şeffaf olarak yürütülmesi iş dünyası olarak temel beklentimizdir.
ANALİZ YAPMAK GEREKSİZ, MİLLETİN BEKASINA KARŞI VERİLEN SAVAŞ BÜTÜN ÇIPLAKLIĞIYLA ORTADA. TÜSİAD AÇIKLAMASINA SÖYLENECEK TEK CÜMLE HERHALDE ŞU OLMALI. ‘ ALKIŞLIYORUZ, SAHİBİNİZE OLAN YIKILMAZ SADAKATİNİZİ MİLLETÇE ALKIŞLIYORUZ’.